Chronické ochorenie obličiek sa zvykne v súčasnosti označovať termínom chronická obličková choroba. Ak na ňu trpíte a postúpila už do tej miery, že potrebujete liečbu dialýzou, teda takzvanou umelou obličkou, vzhľadom na Vaše základné a ostatné pridružené ochorenia musíte zvyčajne užívať veľké množstvo rozličných liekov nato, aby ste upravili dôsledky zlyhávania rozličných funkcií, ktoré zdravé obličky bez problémov plnia.
Najčastejšie musíte užívať viazače fosfátov/fosforu, ale aj rozličné ďalšie lieky. Pre človeka, ktorý sa lieči dialýzou, sa stáva kľúčovým problémom zabezpečiť, aby vedel, ktoré lieky a kedy má užiť, a aby ich aj v stanovenom čase presne užíval. Od toho často závisí kvalita jeho života a výskyt komplikácií počas dialýzy ale aj mimo ňu. Manažment užívania liekov je preto pre človeka s ochorením obličiek celkom zásadný.
Medzi dve z najčastejšie sa vyskytujúcich ochorení v súčasnej dobe, ktoré vedú zlyhaniu obličiek, patrí cukrovka (cukrová úplavica, diabetes mellitus) a vysoký krvný tlak (hypertenzia). Len liečba týchto dvoch ochorení je spojená s nutnosťou a potrebou užívať mnohé lieky. Na liečenie cukrovky sa používajú injekcie inzulínu a rôzne novšie aj staršie overené perorálne lieky, prípadne ich kombinácie. Na liečbu vysokého krvného tlaku sa používajú lieky z rozličných skupín ako napríklad lieky zo skupiny inhibítorov enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACEI) a blokátorov receptora pre angiotenzín (ARB, sartany), ale aj mnohé ďalšie, ktoré majú za cieľ optimalizovať krvný tlak a zabrániť tak poškodeniu organizmu, jeho komplikáciám a medzi iným aj spomaliť postupnú stratu funkcie obličiek.
Okrem liekov na cukrovku a vysoký krvný tlak ľudia, ktorí trpia problémami s obličkami alebo sa liečia dialýzou (umelou obličkou) potrebujú užívať aj ďalšie lieky a doplnky stravy medzi ktoré patrí:
· Multivitamínový prípravok s vitamínmi skupiny B, ako napríklad B-komplex, B-komplex forte, Milgamma alebo podobný (prípravok Pangamin z kvasníc nie je najvhodnejší, pretože môže pri oslabenej imunite ľudí trpiacich poruchou funkcií obličiek spôsobovať opakované kvasinkové - mykotické, kandidové infekcie, niekedy veľmi ťažko liečiteľné); ďalej prípravok s kyselinou listovou (acidum folicum) a vitamínom C, keďže počas očisťovania krvi umelou obličkou dochádza k závažným stratám týchto vo vode rozpustných vitamínov.
· Viazače fosfátov / fosforu (Renvela, Fosrenol, Sevelamer, Osvaren, Uličitan vápenatý a iné) ako súčasť komplexnej stratégie, ktorej cieľom je udržať normálne hladiny fosforu v krvi.
· Zmäkčovače stolice, prípadne niekedy preháňadlá.
· Lieky na liečbu a potlačenie bolestí rozličného typu a pôvodu.
· Lieky na riedenie krvi.
· Lieky na zníženie hladín cholesterolu a tukov v krvi.
· Antihistaminiká na potlačenie svrbenia suchej a dráždivej kože.
· Preparáty železa na doplnenie strát železa.
· Preparáty na liečbu chudokrvnosti (anémie) obličkového pôvodu nahradzujúce erytropoetín - hormón tvoriaci sa v zdravých obličkách a stimulujúci tvorbu krvi v kostnej dreni.
· Aktívny a natívny vitamín D, prípadne analógy vitamínu D a ostatné lieky, ktoré majú za cieľ stabilizovať hladinu vápnika, fosforu a parathormónu (hormónu príštitnych teliesok) a kompenzovať a liečiť komplexnú minerálovú kostnú chorobu pri chronickej obličkovej chorobe.
Ak má takýto človek popri ochorení obličiek ešte ďalšie pridružené choroby, ochorenia, ktoré nazývame komorbiditami, stáva sa pre neho presné a adekvátne užívanie všetkých potrebných liekov veľmi ťažkým, no pritom je zásadné pri udržiavaní kvality jeho života a znižovaní počtu komplikácií, ktoré ho počas liečby umelou obličkou stretávajú.
Ako si teda v tejto zložitej situácii poradiť tak, aby človek vedel, ktoré lieky má presne užívať a kedy presne ich má užívať, a aby si túto vedomosť a dodržiavanie takéhoto presného užívania liekov aj dlhodobo udržal?
V prvom rade si musím zvoliť čo najaktívnejší prístup, akého som momentálne schopný. Je nutné si uvedomiť, že na zvládnutie tejto úlohy budem najlepšie pripravený, ak budem dostatočne informovaný. Takýmto spôsobom mám šancu zostať dlhšie zdravý. Musím sa usilovať získať od svojho ošetrujúceho personálu, lekárov a sestričiek čo najviac zrozumiteľných informácií o tom, ktoré presne lieky užívam, a ktorý liek na čo presne užívam. Tieto informácie si musím pravidelne overovať a utvrdzovať. Je dobré usilovať sa zapamätať si presné názvy a dávkovanie všetkých liekov, ktoré užívam. Je to životne dôležité, aby ste si čo najdlhšie udržali dobrú životnú pohodu aj počas liečby umelou obličkou.
Najdôležitejšie úlohy sú:
1. Naučte sa názov každého lieku, ktorý Vám bol predpísaný.
2. Zapamätajte sa ako každý liek účinkuje a kvôli čomu ho užívate, na aké ochorenie, a aká je jeho úloha a dôležitosť.
3. Presne si zapamätajte kedy a ako máte každý liek užívať, či spolu s jedlom, po jedle, na lačno, pred spaním a podobne.
4. Pamätajte si, ktoré lieky môžete užívať spoločne, a ktoré osobitne a musíte ich užívať s istým časovým odstupom medzi sebou.
5. Udržujete si dôsledný poriadok v liekoch, veďte si o nich evidenciu a majte ich pripravené na užívanie v primeranom množstve. Používajte dávkovač, najlepšie týždenný.
Aby sa Vám to lepšie darilo, skúste dodržiavať nasledujúce rady:
· Vytvárajte si pravidelné denné zvyklosti. Je vhodné zaviesť si zvyk užívať lieky každý deň presne v tých istých časoch. Spojte si užívanie liekov s nejakou inou činnosťou, ktorú máte vo zvyku robievať každý deň, ako napríklad konzumácia jedla (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera), pred spaním a podobne. Umožní Vám to ľahšie dodržiavať režim a rozvrh užívania liekov.
· Dávkovače liekov, organizéry. Organizér na tabletky je účinným spôsobom, ako si rozdeliť tabletky podľa rozvrhu, kedy ich máte správne užívať. Najvhodnejšie sú organizéry na celý týždeň s dostatočným priestorom pre jednotlivé tabletky. K dispozícii sú rozličné typy a každý by si mal vybrať taký, ktorý mu najlepšie vyhovuje. Niektorým ľuďom môžu dobre poslúžiť aj elektronické pripomienkovače - elektronická verzia organizéra tabletiek, ktorá presne pripomína v určených časoch, ktoré lieky je nutné užiť, v akom množstve a akým spôsobom.
· Všetko si presne a dôkladne zaznamenávajte do poznámkového bloku, elektronického diára, smartfónu, tabletu, notebooku alebo počítača. V mnohých dialyzačných strediskách dostanete k dispozícii poznámkový blok, tzv. "slovníček", kde máte uvedený presný rozpis liečby, zaznamenáva sa tam každá zmena liečby a Vám by mal slúžiť aj na zapisovanie všetkých okolností týkajúcich sa liečby, predpisovania liekov a podobne. Zapisujte si tam všetky otázky, ktoré Vám prídu na um, aby ste ich mohli potom položiť svojmu ošetrujúcemu personálu, lekárom a sestričkám.
Rovnako ako aj pri iných závažných ochoreniach, tak aj pri liečbe obličkovej choroby je potrebné užívať relatívne alebo absolútne veľké množstvo rozličných liekov, ktoré je nutné užívať v rozličných časoch, pri rôznom dávkovaní a rozličným spôsobom. Ľudia, ktorí trpia ochorením obličiek a liečia sa dialýzou, teda umelou obličkou, by mali rozumieť, načo presne ten-ktorý liek užívajú, prečo ho užívajú, a v čom im má pomáhať. Presné dodržiavanie rozvrhu užívania liekov je nesmierne dôležité pri liečbe rozličných ochorení a porúch. Presným dodržiavaním ordinovanej liečby, zaznamenávaním účinkov užívaných liekov a iných okolností a ich komunikáciou s ošetrujúcim personálom môže spraviť každý človek s ochorením obličiek liečený dialýzou rozhodujúci krok k zlepšeniu kvality svojho života a obmedzeniu výskytu komplikácií a lepšej znášanlivosti dialyzačnej liečby.
MUDr. Ľubomír Polaščín